Jsem zhnusen, rozezlen a zklamán. Čím? Tím, co se přednedávnem podařilo milé manipulativní a šedou kůru našich občanů vymývající soukromé televizní stanici Nova v koprodukci s hrdinnou Policií České republiky. Pusťte si prosím níže uvedené video a pak budeme pokračovat.
Hotovo? Tak co? Schvaluje podle vás rapper Řezník a jeho suita barbarské činy norského vraha Breivika? Kýváte souhlasně hlavou, slintáte si po bradě a říkáte ano?
V tom případě vás musím politovat. Patrně patříte k té věkovitější a zároveň (i když výjimka přirozeně potvrzuje pravidlo) konzervativnější části naší společnosti, která pamatuje potěhy komunistických pohlavárů. Lidé se nechají pobuřovat, přičemž jim zcela unikají konotace. Zahleděni sami do sebe, odsuzují jiné na základě pouhých emocí. Činí tak bez přemýšlení, protože přemýšlení je přeci jenom poměrně energicky náročné, a oni jsou líní. Podléhají odporným konvencím, zvyklostem a přijímají myšlenky Velkých Bratrů ( a pod tímto univerzálním pojmem si, prosím, představte, co je komu libo).
Minimálně jednou týdně zahlédnu někde (v davu, na internetu, na tom nesejde) tričko nebo placku s portrétem Che Guevary, bolševického revolucionáře a vraha desítek nevinných lidí. Proti tričkům s Che Guevarou ale nikdo neprotestuje. KSČM klade každý rok věnce na pomník Gottwalda. V každém obchůdku se suvenýry můžete koupit beranici či triko se srpem a kladivem. Nikdo není obviňován ze schvalování trestného činu, jako se stalo v případě Řezníka. Jak to? Neměří se náhodou v naší společnosti různým lidem různým metrem, podle toho, jak se zrovna komu hodí? Přirozeně. Věc, kterou jsem měl v televizi, a posléze na internetu možnost spatřit není žádný artefakt glorifikace vraha Breivika.
Naopak.
Portrét vraha je doplněn textem “modern warfare – Call of duty”, což v překladu znamená “Moderní válčení – volání povinnosti”. Text je ve skutečnosti názvem mladším generacím velice dobře známé válečné počítačové hry. Termínem Frag je už od roku 1996 v počítačových her, takzvaných střílečkách, označován bod za likvidaci protivníka. Breivik není vyobrazen coby hrdina, místo toho je degradován na pouhého nemyslícího hráče počítačové hry, konzumenta, přerostlé, emocionálně vyprahlé děcko a trosku. Pokud se přihlédne k ostatním produktům Řezníkova internetového obchodu, celá věc dostane ihned úplně jiný rozměr. Tričko s portrétem devianta Josefa Fritzla, doplněným textem Ultimate Dungeon Master (Dungeon master – legendární počítačová hra, Dungeon se obecně překládá jako žalář), Tričko s textem Don’t stop testing on animals (nepřestávejte s testy na zvířatech) a další. Je jasné, oč Řezníkovi jde.
Je to velice drsný druh humoru. Na hranici etiky, řekl by možná někdo. Ale satira nemá mít žádné hranice. Satiře nemá být nic svaté, nic v ní nemá být tabuizováno, nemají existovat zapovězené oblasti. To je můj osobní názor a za ním si budu stát. Jistě, určitě existují lidští jedinci, kteří se s vrahem Breivikem a jeho činy ztotožňují, jedinci, kteří si v Řezníkově obchodě tričko koupí z úplně jiných pohnutek, než běžný náctiletý, ale jen protože se čas od času někdo opaří horkou vodou, nebudeme zavírat do vězení prodejce rychlovarných konvic, že?
Pokud si vážíme svobody slova, měli bychom dokázat tolerovat i věci,které nám nejsou úplně libé, provokují, nebo jsou v rozporu s naším vlastním přesvědčením. Trestat někoho za jeho neškodný názor či myšlenku, nedejbože humor, je prachsprostá totalitářská manýra, která by měla být potlačována kyjem. Kyjem s četnými zašpičatělými výstupky.
Na závěr bych pouze rád vzkázal – pokud se tričko vrátí znovu do obchodů, tak bych si rád objednal jedno černé, velikosti L.