Víš, co nevíš?

Člověk žije ve spoustě nejrozmanitějších klamů a iluzí, které pro něj soustavně vytváří jeho vlastní mozek. Jejich účelem je zjednodušit nám naši existenci a učinit ji co možná nejsnesitelnější. Jednou z těchto iluzí je falešný dojem ucelenosti našich vzpomínek. Na první dobrou se každému z nás může zdát, že má dokonalý přehled o svém pomyslném paměťovém archivu. Má dojem, že ví přesně co, kdy, kde jak a s kým…

Faktem ale je, že náš mozek je ve skutečnosti nemilosrdným vzpomínkovým cenzorem, který z naší paměti vyřezává všechno, co považuje (ano – on, ne vy!) za nedůležitý informační balast. Zároveň pro nás vytváří zdání spojité šňůry korálků paměti bez jediného kazu, kontinuální gradient mezi ostrůvky vzpomínek na výjimečně silné dojmy a okamžiky. My díky tomu máme dojem, že když se pomyslně ohlédneme do své minulosti, tak je všechno zdánlivě na svém místě, nikde není žádný prázdný bod nebo okno. Jde ale o dílo mechanismu, který funguje na stejném principu jako nervový proces, který ve vašem oku zrovna v tuto chvílí – ano, teď, když tohle čtete – vyplňuje v zorném poli prázdná místa vzniklá přítomností slepých skvrn na oční sítnici. Interpoluje vzorce 

Komplexnost, nebo spíš děravost, svých vzpomínek si každý můžeme ověřit. Zkuste odpovědět na následující dotazy:

1) Co jste měli k obědu minulé úterý?
2) Co jste měli ten den na sobě?
3) Jaké bylo počasí dvanáctého září?
4) Co jste dělali mezi osmou a desátou hodinou večerní letos druhého srpna?
5) Příliš dávno, říkáte? Tak co páté září? Je to lepší?)
6) Kdy (datum, prosím!) jste naposledy viděli film Titanic?

Možná budete namítat, že tohle jsou všechno příliš banální data nebo záležitosti dny, věci, jež nebylo nutné ukládat do paměti. Tak co zkusit několik podstatně významnějších dnů?

7) Co jste měli k snídani v den své maturity?
8) Jak jste se oblékli na den svých patnáctých narozenin?
9) Kdo vám tehdy popřál jako druhý v řadě?
10) Dostali jste dort? Jak přesně vypadal?
11) Co jste dělali následující den dopoledne?
12) Co se tehdy událo podstatného ve světě?

Ptám se na příliš konkrétní věci? Tak to zkusme ještě jinak:

13) Vzpomeňte si na cokoliv ze dne 3.3.2012
14) Nejde to? Tak co třeba 2.7.2014?
15) Ale 17.4.2017 už určitě problém nebude, že?

Na kolik z těchto otázek jste dokázali správně odpovědět? Pokud jste nepodváděli, nenahlíželi do kalendáře nebo fotogalerie svého mobilu, tak maximálně na dvě až tři. Pokud na víc, tak patříte mezi mizivé procento osob s poruchou ukládání vzpomínek. Pamatujete si sice téměř všechno, ale dříve nebo později se z toho zblázníte.

About Nezahrada

Jsem nezahradník. Nezahradničím. Je to poněkud mlhavě neurčitá činnost a nelze se o ní více rozepsat...
This entry was posted in Článek and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.