Sebeklam Karla Janečka?

Někteří z vás možná zaregistrovali vznik projektu Karla Janečka s názvem Prezident 21. V meritu věci jde o web, který funguje jako platforma pro, dejme tomu, testovací volby příští hlavy České republiky. Jako kandidáta může kdokoliv nominovat kohokoliv, kdo splňuje potřebné podmínky (občan české republiky, který dosáhl věku čtyřiceti let a mající právo volit ) vyjma samotného Karla Janečka. Během hlasování lze udělit tři pozitivní hlasy a jeden hlas negativní. Účelem projektu, kterému jeho autor říká “hra,” je údajně najít takového kandidáta, který by vyhovoval co největšímu množství občanů. Jak prosté. Celé věci jsem ze začátku velmi fandil a hlasování “nanečisto” se dokonce sám zúčastnil.
 
Postupně se ale ukázalo to, čeho jsem se obával. Ankety se účastní víceméně jen lidé z názorové bubliny (echo komory, chcete-li) kolem samotného pana Janečka. Pouze tito lidé anketu anketu šíří, přičemž tak činí hlavně na Facebooku. Díky tomu se o projektu nemá šanci dozvědět v podstatě nikdo mimo toto médium…
 

 Pokud bylo cílem pana Janečka vytvořit výběrový soubor českých občanů a z jejich představ o ideálním příštím prezidentovi ČR si udělat představu svoji, pak tohoto cíle nedosáhl. Z hlediska statistiky, aby byl výběrový soubor výběrovým souborem, tak musí splňovat jednu podmínku: jednotlivé členy (osoby) do něj musí být zařazeny náhodně. Projekt prezident 21 si ale o náhodnosti může nechat jedině zdát.
 
Odkaz na stránku projektu jsem čistě jen ze zvědavosti pokusil vnutit klubu příznivců Miloše Zemana a oficiální facebookové stránce skupiny Ortel 🙂 Poprosil jsem je, jestli by to za účelem navýšení objektivy výsledků nesdíleli. Poslali do háje s tím, že “sluníčkářský projekt” podporovat nebudou. Přitom je jasné, že zásah zrovna těchto dvou Facebookových českých komunit by s výsledky velice zajímavě zamával. 
 
Vypadá to jako sluníčkářský projekt, to je hlavní problém celé věci. Prezident 21 na první pohled působí jen jako protizemanovská akce, čímž drtivou většinu lidí od hlasování odradí už v okamžiku pohledu na současné nejžhavější favority. Teď, když píšu tento text, je na prvním místě Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni a nejznámější vůdce Sametové revoluce. Osobně se domnívám, že 80% našeho národa o řediteli Pánkovi nikdy v životě neslyšelo – pokud ano, pak na něj dávno zapomnělo. Podotýkám, že bych nerad našemu národu křivdil, ale znalosti průměrného českého občana jsou, kulantně řečeno, v mnoha ohledech překvapivě nedostatečné.
 
Celý projekt Prezident 21 je při vší své parádě a penězích, které do něj Karel Janeček nasypal, jen dokladem toho, že fenomén echo chambers se mnohdy týká i osob nadprůměrně inteligentních a schopných zajímavých mentálních výkonů. Sebeklam ale milují všichni – géniové i idioti. Bez sebeklamu bychom se všichni zbláznili.
 
A nebo je to realita horší. Možná je celý Janečkův projekt jen nástrojem sběru dat hlasujících osob – k tomu, abyste mohli začít udělovat hlasy, je třeba zaregistrovat se a uvést své telefonní číslo. Proč telefonní číslo, když by bylo možné hlasování omezit jednoduše pomocí IP adresy, je záhadou.
 
Co dodat závěrem? Příští prezidentské volby s velkou pravděpodobností opět vyhraje Miloš. Pokud tedy bude kandidovat. A mnohé z vás jistě potěší, že se v budoucnosti nejspíš dočkáme i prezidenta Ovčáčka. Mimochodem, při vzpomínce na na Českého slavíka 2013 mě napadá, že bych do Prezidenta 21 mohl přihlásit Martina Pohla alias rappera Řezníka a následně požádat o hlasování jeho fanoušky. Co by se asi stalo?
 
Odkaz na stránky Prezident 21 máte ZDE

About Nezahrada

Jsem nezahradník. Nezahradničím. Je to poněkud mlhavě neurčitá činnost a nelze se o ní více rozepsat...
This entry was posted in Článek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.